1985-ben megalakult a Csapókerti Közművelődési Egyesület, amely kísérlet volt az intézmény társadalmasítására. Az egyesületet a környék lakosai alapították, s még ma is aktívan működik a civil szervezet, 100 körüli létszámmal. Bálokat, közös főzéseket, szüreti mulatságokat, disznótorokat szerveznek, felelevenítik a kertségi ünnepeket. A környékbeliek tudják, hogy a Csapókerti Közösségi Házba bármikor betérhetnek, itt mindig otthonra találnak.
Az intézmény mindenkori vezetői érzékenyek voltak az itt élők problémáira. Az, hogy jelenleg is szociális tevékenység folyik az intézményben, ennek a szellemiségnek köszönhető. 1989-ben indult el a családsegítés, 1997 óta Gyermekjóléti Szolgálat is működik itt.
1969-ben jött létre a Csapókerti Pávakör, 1968-ban a Csapókerti Kertbarát Kör, 1976-ban a Csapókerti Népi Díszítőművészeti Kör. Az egyesületek 1989 után gombamód szaporodtak. Megalakult az Életfa Segítő Szolgálat Egyesület, a Főnix Néptáncegyüttes – mely fenntartó nélküli egyesületként működik -, a Debrecen Kertségi Polgárőr Szervezet. Az intézmény ad otthont az ORT-IKI Báb- és Utcaszínháznak, amely rendszeres fellépője az intézmény nagyrendezvényeinek.
1994-ben alakult meg a Csapókerti Baráti Kör Közhasznú Egyesület, amely a Csapókerti Közösségi Házban működő civil szervezetek tagjaiból, az intézmény legfőbb használóiból áll.
1998-ban szervezték meg első alkalommal a Csapókerti Pünkösdi Királyválasztást, amely azóta hagyományos nagyrendezvénnyé nőtte ki magát. A szabadtéri programokkal az a célunk, hogy az itt élők közvetlen formában élhessék meg az ünnep élményét, hogy ne csupán passzív befogadói legyenek az eseményeknek, hanem aktív résztvevői is.
2000-ben szerveztük meg először a Tűztánc Ifjúsági Táncfesztivált a Millennium alkalmából, azóta ez az esemény is hagyománnyá vált – a Szent Iván éjjeléhez legközelebb eső szombaton rendezzük meg a Süveg utcában a Főnix Néptáncegyüttessel közösen, a városrész intézményeinek támogatásával.