Debreceni Értéktár

A Debreceni Értéktár Bizottság munkáját a 2012. július 1-től hatályos magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény alapján végzi, melynek fő célja a magyar nemzeti értékek, és ezen belül a hungarikumok összegyűjtése, védelme, támogatása és megismertetése, ezzel is erősítve a nemzeti tudatot és gazdaságot. A törvény elfogadásával párhuzamosan országos, megyei és helyi szinten is szerveződik az a feltáró munka, amely a magyar értékek gyűjtését, megőrzését szolgálja. A települési értéktárak – így a Debreceni Értéktár is – a nemzeti értékpiramis első lépcsőfokát alkotják.
A Debreceni Értéktár a város területén fellelhető nemzeti értékeket tartalmazó gyűjtemény lesz. A város közigazgatási területén fellelhető, illetve az itt létrehozott helyi érték felvételét a Debreceni Értéktárba bárki írásban kezdeményezheti  a mellékletben található adatlap kitöltésével és visszaküldésével.

A javaslatot postai úton vagy személyesen is be lehet nyújtani a Debreceni Művelődési Központ és Ifjúsági Ház Tímárházában (4026 Debrecen, Nagy Gál István u. 6.). A javaslatok benyújtása folyamatosan, határidőre való tekintet nélkül történik.

A nyomtatvány letölthető lenti gombra kattintva.
A Debreceni Értéktár Bizottság a beérkezett javaslatok értékelését követően dönt az Értéktárba történő felvételről, vagy a felvétel elutasításáról.
A település helyi jelentőséget meghaladó értékei a megyei értéktárakba, majd a Magyar Értéktárba juthatnak el. A Magyar Értéktárban nyilvántartott országos, vagy nemzetközi jelentőségű, a magyarságra jellemző tulajdonságával, egyediségével és minőségével a magyarság csúcsteljesítményének számító nemzeti értékekből a Hungarikum Bizottság választja ki a hungarikumokat, melyek a Hungarikumok Gyűjteményébe kerülnek.

Demki - a mi közösségünk

A helyi értékek szakterületenkénti kategóriái a következők:

a) agrár- és élelmiszergazdaság: az agrárium szellemi termékei és tárgyi javai – beleértve az erdészet, halászat, vadászat és állategészségügy területét -, különösen a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek, a borászat, továbbá az állat- és növényfajták.

 b) egészség és életmód: a tudományos és népi megelőzés és gyógyászat, természetgyógyászat szellemi termékei és tárgyi javai, különösen a gyógyszerek, gyógynövények, gyógyhatású készítmények, gyógyvíz- és fürdőkultúra.

c) épített környezet: a környezettudatos építési munka eredményeként létrehozott, illetve elhatárolt épített része, amely elsődlegesen az egyéni és közösségi lét feltételeinek megteremtését szolgálja; valamint az embert körülvevő környezet fenntartásához kapcsolódó szellemi termékek.

 d) ipari és műszaki megoldások: az ipari termelés – beleértve a kézműipart, kézművességet is – szellemi termékei és tárgyi javai, különösen az egyes technológiák, technikák, berendezés-, gép- és műszergyártás, műszaki eszközökkel végzett személy- és áruszállítás.

 e) kulturális örökség: a kulturális örökség szellemi és tárgyi javai, különösen az irodalom, a tudomány, a népművészet és népi kézművesség, néprajz, filmművészet, iparművészet, képzőművészet, táncművészet és zeneművészet; továbbá a védett ingatlan értékei, különösen a nemzeti vagyon körébe tartozó, kiemelkedő értékű műemlékek és régészeti lelőhelyek, nemzeti és történelmi emlékhelyek, világörökségi helyszínek.

 f) sport: a fizikai erőnlét és a szellemi teljesítőképesség megtartását, fejlesztését szolgáló, a szabadidő eltöltéseként kötetlenül vagy szervezett formában, illetve versenyszerűen végzett testedzés vagy szellemi sportágban kifejtett tevékenység, különösen a sportolói életművek és csúcsteljesítmények.

 g) természeti környezet: az ember természetes környezetének tárgyi javai, különösen a fizikai és biológiai képződmények vagy képződménycsoportok, geológiai és geomorfológiai képződmények, természeti tájak, természeti területek, életközösségek és ökológiai rendszerek; valamint az embert körülvevő környezet fenntartásához kapcsolódó szellemi termékek.

 h) turizmus és vendéglátás: a turizmus és a vendéglátás szellemi termékei és tárgyi javai, különösen a turisztikai attrakciók, szolgáltatások, a vendéglátóipari termékek, valamint a vendéglátás körébe tartozó étel- és italkészítési eljárások.
i) átfogó debreceni érték, mely az előző pontokban feltüntetett területek közül egyszerre többhöz, vagy éppen egyikhez sem sorolható, vagy felülemelkedik azokon.

Oszd meg a bejegyzést ismerőseiddel

Gyakran ismételt kérdések

A pályázati támogatást Debrecen városa, pontosan Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata biztosítja az erre elkülönített költségvetési keretből, az elfogadott városi öntevékeny könnyűzenei koncepció alapján.

A támogatás vissza nem térítendő támogatásnak minősül, nem kell visszafizetni. Természetesen ha a támogatási szerződésben foglalt feltételeket a támogatott nem teljesíti, így különösen, ha a támogatás felhasználásával nem tud megfelelően elszámolni, úgy a támogatás összegét vissza kell fizetni.

Nem, jelen pályázatban könnyűzenei (azon belül akár pop, rock, hiphop, elektronikus, jazz, világzenei stb.) produkciókkal, valamint e zenei irányzatokkal foglalkozó szakemberek számára lehet pályázni.

A pályázatot kizárólag elektronikusan kell feltölteni a https://demki.hu/debrecenihangfoglalopont/ címen található űrlap kitöltésével és beküldésével 2021. április hó 30. napján éjfélig. Semmilyen dokumentumot nem kell postán vagy személyesen benyújtani.

Jelen pillanatban nem. A pályázati eredmény ismeretében a támogatottaknak kell majd egyes hivatalos dokumentumokat benyújtaniuk a támogatási szerződés megkötéséhez.

A kötelezően előírt önrész azt jelenti, hogy a pályázati támogatás összegén felül a pályázó köteles saját forrásból is hozzátenni a projekt megvalósítására, illetve a vásárlásra fordított összeghez. Hangszervásárlás esetén ez azt jelenti, hogy a támogatás legfeljebb a hangszer árának az 50%-át fedezheti, így egy 100.000 Ft értékű hangszer megvásárlásához 50.000 Ft támogatás igényelhető. A hangfelvételek és videoklipek esetén támogatást legfeljebb a teljes produkciós költség 80%-ára lehet igényelni. Az önrész felhasználását ugyanúgy számlákkal kell igazolni az elszámoláskor, mint a támogatásét.

A pályázatokról a döntés a tervek szerint legkésőbb 2021. május hó 31. napjáig megszületik, melyről minden pályázót értesítünk

A pályázatokról az Önkormányzat Kulturális Bizottságának előterjesztése alapján a Polgármester hoz hivatalos döntést. A Kulturális Bizottság döntésének előkészítését szakmai mentorok segítik, akik értékelik a pályázatokat. A szakmai mentorok: Teremi Nóra, a debreceni Bor- és Jazznapok zenei szervezője; Balogh Miklós Péter, a debreceni Rocksuli vezetője; Subicz Gábor trombitaművész, zeneszerző és Süli András, a Campus Fesztivál programigazgatója.

A támogatást felhasználását számlákkal kell igazolni. Ez azt jelenti, hogy a támogatásból kifizetett szolgáltatásról vagy beszerzett termékről számlát kell kérni az értékesítőtől. A számlákat a pályázó, mint “vevő” nevére kell kiállítani – magánszemély pályázó esetén, ha pénzügyi lebonyolítót (befogadó szervezetet) von be a pályázatba, ez esetben a számla a pénzügyi lebonyolító nevére szól. Számlával kell igazolni az Önrészt is.

Amennyiben magánszemélyként (természetes személyként) nyújtod be a pályázatot, igen. A magánszemély részére folyósított támogatás összevonandó adóalapba tartozó egyéb jövedelemnek minősül, ezért abból a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény értelmében adóelőleget kell levonni, ez jelenleg 15% szja-t jelöl. A támogatás kiutalásakor az adóelőleggel csökkentett összeget folyósítja az Önkormányzat. Amennyiben a pályázatot egyéni vállalkozóként vagy adószámmal rendelkező jogi személy nyújtja be, a támogatás összegéből nem kell személyi jövedelemadót fizetni, arra azonban figyelni kell, hogy az ÁFA-levonásra (visszaigénylésre) jogosult vállalkozás csak az elszámolni kívánt számlákon szereplő nettó összeget számolhatja el a támogatás terhére.

Igen, semmilyen korábban elnyert pályázat nem kizáró ok, viszont a hangfelvételek és videoklipek készítésére nyújtandó támogatásból mindenképpen új, korábban meg nem jelent hangfelvételt és klipet kell megvalósítani.

A DEMKI intézményében működő Hangfoglaló Pont munkatársához az alábbi elérhetőségeken: 06-52/532-670 (hétfő-péntek 8:00-16:00), email:

debrecenihangfoglalopont@demki.hu

A jelenlegi kiírások közül egyedül a tehetséges fiatalok hangszervásárlásának támogatására kiírt pályázatnál van felső életkori határ, ez 25 év. A többi pályázatra életkortól és tapasztalattól függetlenül pályázhatnak a pályázók.

Nem, a próbaterem-támogatást kizárólag Debrecen közigazgatási területén bérelt próbaterem díjára lehet elszámolni.

Igen, használt hangszer beszerzésére is nyújtható támogatás, a beszerzést azonban mindenképpen számlával kell igazolni, ezért a hangszer csak számlaképes eladótól vásárolható meg.

Ehhez a támogatáshoz két, legalább 10 éve a könnyűzenei szakmában dolgozó, elismert szakember ajánlását kell becsatolni. A szakember lehet többek között profi zenész, zeneoktató, menedzser, hangmérnök, stúdiószakember. Az ajánlásra nézve formai kötöttség nincs, arról kell szólnia, hogy az illető szakember miért tartja érdemesnek a fiatal zenészt a hangszervásárlási támogatásra. Az ajánlásokat PDF formátumban kell feltölteni az űrlapra, a fájlok fejenként legfeljebb 1 MB méretűek lehetnek.

Nem, a jelenlegi pályázati kiírás olyanokat támogat, akik a zenei háttérszakmák valamelyikében szeretnének képzésre jelentkezni, vagy pedig hangszeres oktatóként tevékenykednek a zenei életben és e területen továbbképzésen szándékoznak részt venni. Remélhetőleg a jövőben, a program bővülésével ösztöndíjjal is tudjuk majd támogatni a tehetséges zenészek hangszeres (és ének-) képzését.

Igen, a támogatásból megvalósuló produkciók nyilvánosságra hozatalakor a fizikai hanghordozón, a reklám és PR anyagokban, sajtómegjelenésekben, valamint a videoklipek végén fel kell tüntetni, hogy az adott projekt „Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának támogatásával a Debreceni Zenei Támogatási Program keretében” valósult meg.

Ha bármilyen egyéb kérdésed merülne fel, lépj velünk kapcsolatba és segítünk. Kapcsolat

Tartsuk a kapcsolatot

Ha bármilyen, kérdésed, észrevételed lenne lépj velünk kapcsolatba itt e-mailben. És munkanapokon 24 órán belül reagálunk rá.

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore